Menu

ŠKOLSKÝ VZDELÁCACÍ PROGRAM

                                    „ Materská škola v pohybe“

Názov ŠkVP:

Školský vzdelávací program "Materská škola v pohybe"

Stupeň vzdelania:

predprimárne vzdelanie

Dĺžka štúdia:

1-4 roky

Formy výchovy a vzdelávania:

celodenná

Vyučovací jazyk:

slovenský

Adresa:

Ul. Jána Švermu 8, Michalovce

Riaditeľ školy:

Mária Gaľová

Kontakt:

056/6421305

Email:

22.ms.michalovce@gmail.com

Zriaďovateľ:

Mesto Michalovce- Mestský úrad

Prerokovaný v pedagogickej rade:

 

Prerokovaný v Rade školy:

 

Schválený zriaďovateľom:

 

Vydaný dňa:

01.09.2022

 

 

 

 

 

 

 

NÁZOV VZDELÁVACIEHO PROGRAMU-

"MATERSKÁ ŠKOLA V POHYBE" :

-Vychádza z toho, že materská škola má vlastnú telocvičňu, detské dopravné ihrisko, chodník zdravia a pripravuje pre deti veľa pohybových aktivít,

-deti navštevujúce našu materskú školu budú pohybovo zdatné, odolnejšie voči záťaži, budú mať schopnosť zvládnuť cvičenia v základnej škole.

-Názov vychádza aj z celkového zamerania a profilácie materskej školy, ktorá bude robiť všetko preto, aby sa šport a pohybové aktivity stali radosťou pre deti, nie povinnosťou.

 

CIELE A POSLANIE VÝCHOVY A VZDELÁVANIA V MATERSKEJ ŠKOLE:

Ciele vychádzajú zo Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách a analýzy výchovno-vzdelávacieho procesu.

Dosiahnuť u všetkých 5-6 ročných detí školskú spôsobilosť na následné primárne vzdelávanie- naučiť sa rozvíjať a kultivovať svoju osobnosť, kooperovať v skupine, kolektíve a preberať na seba primeranú zodpovednosť, rozvíjať hodnotiace a sebahodnotiace postoje, pripraviť sa na celoživotné vzdelávanie.

Naplniť život dieťaťa a učenie prostredníctvom hry, priamej skúsenosti a aktívneho bádania.

Východisko: dobré, múdre, aktívne, šťastné a zodpovedné dieťa.

-Prostredníctvom tvorivých dielni, krúžkovej činnosti rozvíjať individuálne predprimárne vzdelávanie v materskej škole, vychádzať z potrieb detí, zamestnancov, rodičov a zriaďovateľa.

-Rozvíjať vyjadrovacie schopnosti deti, bezchybnú  výslovnosť, individuálne pristupovať k deťom s poruchami výslovnosti v úzkej spolupráci s logopédom.

-Pravidelným využívaním "mliečneho programu", športovými aktivitami aj mimo materskej školy a podávaním vyváženej zdravej stravy rozvíjať u deti návyky zdravého životného štýlu.

-Rozvíjať zdravý životný štýl uskutočňovaním pravidelných pohybových aktivít v materskej škole i mimo nej- krúžok pohybovej prípravy s prvkami gymnastiky, letná športová olympiáda, mestská liga pohybovej zdatnosti.

-Zapájaním rodičov do aktivít školy prenášať myšlienky zdravého životného štýlu a s tým súvisiaceho pravidelného pohybu a športovania aj do rodín. S rodičmi a deťmi organizovať Deň rodiny, Deň materskej školy, Európsky deň rodičov a škôl, Deň matiek, Deň otcov a pod.

-Podporovať rozvoj kondičných a koordinačných schopností u deti realizáciou športových, pohybových kurzov realizovaných s podporou zriaďovateľa a rodičov.

-Cieľavedome a systematicky viesť deti ku kolektívnemu športovému správaniu v zmysle "fair play" v rámci súťaži v materskej škole i mimo nej.

-Posilňovať vôľové vlastnosti- trpezlivosť, vytrvalosť, dôslednosť, sebaovládanie, schopnosť prekonávať prekážky spojené so športom.

-Spoluprácou s ďalšími subjektmi v meste, ktoré sa podieľajú na výchove a vzdelávaní, pravidelným využívaním vlastnej telocvične, telovýchovných hracích a športových zostáv na školskom dvore, detského dopravného ihriska, chodníka zdravia, umožniť, čo najpočetnejšej skupine deti maximálne športové vyžitie a získavanie špeciálnych zručností- jazda na bicykli, kolobežke, kolieskových korčuliach, chôdza na lyžiach, zjazd na boboch, kĺzakoch, korčuliarske zručnosti.

-Na základe prirodzenej radosti z pohybu utvárať trvalý pozitívny vzťah k telovýchovným činnostiam a športu.

-Utvárať pozitívny vzťah k prírode a životnému prostrediu v rámci Eko vychádzok do chránených prírodných rezervácií- Morské Oko, Gazdovský dvor, Senné rybníky.

-Aktívne sa zúčastňovať na kultúrno-spoločenských akciách mesta. Rozvíjať umelecké cítenie detí zapájaním sa do výtvarných súťaži.

-Vytvárať pomocou realizácie projektov kladný vzťah ku kultúrnym hodnotám slovenského národa zapájaním sa do aktivít ako Slávik v materskej škole, Dúhová paleta, Žitnoostrovské pastelky.

-V prípade výskytu odchýlok od očakávaného rozvoja osobnosti detí úzko spolupracovať so školskými zariadeniami výchovnej prevencie a poradenstva- CPaP, aby čo najmenej detí malo odklad školskej dochádzky, vytvoriť v materskej škole prostredie na inkluzívne vzdelávanie cudzincov.

 

ZAMERANIE MATERSKEJ ŠKOLY:

Poslanie materskej školy:

Podporovať celostný osobnostný rozvoj deti integrovane vo všetkých oblastiach a pripraviť ich na život v spoločnosti v súlade s ich individuálnymi a vekovými osobitosťami. Utvárať predpoklady na ďalšie vzdelávanie rozvíjaním tvorivosti a predstáv v každodenných aktivitách. Pomôcť deťom formovať vlastnú jedinečnosť a životné kompetencie tak, aby získali taký základ, ktorý by im priniesol potešenie zo vzdelávania, pohybu a športu.

 

 

ZAMERANIE:

V oblasti edukačného rozvoja:

-revitalizovať a rozšíriť v materskej škole priestor pre pohybové a relaxačné vyžitie detí aj rodín,

-modernizovať predprimárne vzdelávanie elektronizáciou edukačného procesu,

-hospitačnú a kontrolnú činnosť využiť na skvalitnenie edukačnej činnosti.

V oblasti materiálno-technického rozvoja:

-revitalizovať náradie na školskom dvore- hojdačky, preliezačky, pieskoviská, telovýchovné hracie a športové zostavy,

-pokúsiť sa vybudovať bežeckú dráhu,

-doplniť detské dopravné ihrisko o nové detské dopravné prostriedky,

-zaviesť internet do triedy č. I,

-vybaviť ďalšie triedy interaktívnymi tabuľami,

-zabezpečiť do ďalších tried klimatizáciu,

-doplniť školskú knižnicu o novú odbornú a detskú literatúru,

-doplniť učebné  pomôcky k dramatickým činnostiam zakúpením maňušiek a kostýmových čiapok,

-zrekonštruovať povrch chodníkov, sociálne zariadenia pre zamestnancov, kuchynky.

V oblasti personálneho zabezpečenia:

-zvýšiť počet atestovaných pedagógov, pedagógov s vysokoškolským vzdelaním zameraným na inkluzívne  vzdelávanie, vzdelávanie detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,

-zvyšovať profesijný rozvoj pedagogických zamestnancov vzdelávaniami,

-rozvíjať počítačovú gramotnosť pedagogických zamestnancov.

V oblasti spolupráce:

-skvalitňovať spoluprácu so zriaďovateľom, občianskymi združeniami a organizáciami v oblasti získavania finančných prostriedkov na realizáciu projektov pre deti,

-uplatňovať rozšírenú spoluprácu s rodinou v záujme zosúladenia výchovného pôsobenia s materskou školou (vzájomné informácie o deťoch, konzultácie, riešenie problémov a vyjadrenie názorov, triedne rodičovské združenia, tematické vychádzky, nástenky, pružná reakcia na požiadavky pri zaraďovaní detí do tried zo strany rodičov).  

 

UČEBNÉ OSNOVY:

Učebnými osnovami školského vzdelávacieho programu sú vzdelávacie štandardy vzdelávacích oblastí Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách.

VÝCHODISKÁ PLÁNOVANIA VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI:

Plánovanie výchovno-vzdelávacej činnosti vychádza zo štátom stanovených vymedzených cieľov a obsahu predprimárneho vzdelávania, v súlade s aktuálnymi požiadavkami na budovanie základov vzdelania a kultúrnej gramotnosti v súčasnej spoločnosti - Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materskej škole, z cieľov školského vzdelávacieho programu "Materská škola v pohybe", zo zamerania materskej školy, z analýzy výchovno-vzdelávacej činnosti za predchádzajúce obdobie, projektov prebiehajúcich v MŠ a z rozhodnutia pedagogickej rady.

SPOSOB PLÁNOVANIA:

-Písomná forma týždenného a mesačného plánovania sa po prerokovaní na pedagogickej rade v materskej škole nerealizuje,

-pri plánovaní dodržiavať proporčné vyváženie striedania výchovno-vzdelávacích oblastí,

-akceptovať vzdelávacie úrovne pre jednotlivé vekové triedy,

-pri integrácií a kombinácií vzdelávacích oblastí rešpektovať úroveň dosiahnutých spôsobilostí detí v každej triede,

-vhodne voliť kombinácie výchovno-vzdelávacích oblastí aj podoblastí pre jednotlivé vzdelávacie aktivity a ďalšie denné aktivity,

-využívať nástroj evaluačné otázky k zabezpečeniu funkčného vyhodnocovania detského učenia a pokroku smerom k zefektívneniu plánovania v danej triede, aj individuálne u detí,

-výber vzdelávacích štandardov zo vzdelávacích oblastí v ŠVP (minimálne v rozsahu uvedenom v odporúčaní rozvrhnutia vzdelávacích oblastí v ŠVP), aktivít, činností a stratégií (metódy, formy, zásady, prostriedky) je v kompetencií učiteľky.

ŠPECIFIKÁ PLÁNOVANIA:

-Do plánovania sa premieta profilácia MŠ ako aj realizácia projektov a súťaží, do ktorých je MŠ zapojená,

-plánovanie na triedach prebieha v spolupráci a po dohode oboch učiteliek,

-v MŠ plánujeme tematicky. Pri plánovaní vychádzajú učiteľky z ročných období a s nimi súvisiacich mesačných tém a týždenných podtém, ktoré si kolektív učiteliek vytvoril spoločne. Nie sú však striktne dané a nemenné. Výber a časová ohraničenosť tém a podtém závisí od jednotlivých učiteliek a záujmu detí,

-pri plánovaní (na prehľadnosť, rýchle vyhľadávanie) využívame vlastné očíslovanie výkonových štandardov,

-rozdelenie vzdelávacích štandardov na výkonové úrovne je v kompetencií učiteliek a závisí od konkrétnej úrovne detí príslušnej triedy.

Mesiac:

Názov mesačnej témy:

Názov týždennej témy:

September

Môj domov

1. Vitaj v škole

2. Kamaráti a rodina

3.Moje mesto

4. Moja vlasť Slovensko

5. Prechádzka plná

prekvapení

 

Október

 

Jeseň pani bohatá

1. Vitaj jeseň

2. Počasie

3.Plody jesene

4. Lesné a voľne žijúce

zvieratá

5. Podaj mi ruku-

úcta k starším 

November

Zdravo-hravo

1. Ľudské telo

2. Zdravie- choroba

3. Pracovné profesie

4. Cestujeme bezpečne

5. Malý vynálezca

December

Čas radosti veselosti

1. Mikuláš

2. Od Lucie do Vianoc

3. Vianoce

Január

Zimné tajomstvá

1. Zima

2. Zimné športy

3. Zvieratá v zime

4. Vesmír

Február

Keď sa všetci čerti ženia

1. Fašiangy

2. Potraviny a stravovanie

3. Predmety a ich vlastnosti

4. Časové vzťahy

5. Pravá- ľavá

Marec

Knihy a my

1. Poézia

2. Próza a bájky

3. Divadlo

4. Umelecko-  náučná

literatúra

5. Počítač môj kamarát

Apríl

Jar už prišla

1. Jar

2. Veľká noc

3. Záhrada

4. Život v lese

5. Pomôžte našej zemi

Máj

Veselá príroda

1. Hospodársky dvor

2. Srdce dokorán

3. Hmyz

4. Voda- život

5. Škola v prírode

Jún

Letom svetom

1. Deň detí

2. Neživá príroda

3. Exotické zvieratá

4. Farebné leto

5. Hurá na prázdniny

Júl, August

 

Realizujú sa zaujímavé sezónne aktivity-

bicyklovanie, kolobežkovanie, kúpanie v

prenosných bazénoch, vychádzky atď.

 

 

HODNOTENIE DETÍ:

Cieľom hodnotenia detí je poskytnúť spätnú väzbu učiteľkám a rodičom o tom, na akej vývinovej úrovni sa dieťa nachádza, aké má rezervy a aké sú ďalšie možnosti jeho napredovania. Rovnako dôležitá je aj spätná väzba poskytnutá deťom, súvisiaca s budovaním základov sebahodnotenia a sebapoznávania.

Hodnotenie (evaluáciu)  detí uskutočňujeme formou:

-dokumentačné portfólio- zbieranie kresieb, prác detí, pracovných listov, ktoré sa ukladajú do zakladača,

-portfólio učebných procesov - štruktúrované podľa vzdelávacích oblastí- vykonávajú učiteľky dvakrát v roku a na základe toho spracujú hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov.

Systém hodnotenia (evaluácie) detí prebieha priebežným  monitorovaním procesu edukácie:

-pozorovaním, pedagogickým diagnostikovaním, využitím evaluačných otázok zo ŠVP, individuálnymi rozhovormi, analýzou výtvarných prác a iných produktov detí, hospitačnou činnosťou,

-referenciami rodičov a iných odborných zamestnancov,

-vyhodnocovaním výsledkov detí na rôznych typoch súťaží,

-vyhodnocovaním úspešnosti v rámci externej evaluácie,

-zhodnotením výchovno-vzdelávacích výsledkov detí.

Zmysel hodnotenia detí spočíva v tom, aby sme vedeli odborne posúdiť účinnosť pedagogickej práce, aby sme mali dôkladné poznanie o učebnom pokroku konkrétnych detí, ale i v oblastiach rozvoja sociálnych vzťahov, hodnôt, emocionálneho prežívania a ďalších pre deti významných oblastí.

Novinky

Kontakt

  • Materská škola, Ul. J. Švermu 8, 071 01, Michalovce
    J. Švermu 8, 071 01, Michalovce
  • 056-6421305,
    0917751563 - Riad.školy.
    email ŠJ: 22.sj.michalovce@gmail.com

Fotogaléria